Antibiotikum-maradványok meghatározása élelmiszerekben

 

BEVEZETÉS

 

Munkám során, antibiotikum-maradványok élelmiszerekben történő kimutatására szolgáló módszer kidolgozásával foglalkoztam. A vizsgált antibiotikumok (Bacitracin-Zn, Griseofulvin, Penicillin, Tertraciklin, Sztreptomicin) kiválasztása a Mertcontrol Rt. által használt szabványok alapján történt, amelyek különös tekintettel vannak az állatorvosi gyakorlatban használt szerekre. A vizsgálatok során nagyhatékonyságú folyadékkromatográfiás berendezést használtam. A felsorolt antibiotikumok egymás melletti, egy mintából történő meghatározására, illetve a kimutatási határok elérésére törekedtem.

 

IRODALMI RÉSZ

Élelmiszerek kémiai eredetű szennyezői

 

Az élelmiszerek kémiai szennyező anyagainak és szennyezettségének szabályozása mind a hazai, mind a nemzetközi minőségi előírásokban jelentős helyet foglal el. A rohamos fejlődésnek indult agrokemizació, valamint elsősorban az iparosodott országokban a folyamatosan növekvő mértékű környezetszennyezés mind a növényi, mind az állati eredetű élelmiszerek kémiai szennyezését váltotta ki és így komoly közegészségügyi kockázat forrása lett. Hazánkban is szükségessé vált az állati eredetű élelmiszerek kémiai maradékanyaggal történő szennyezettségének rendszeres felmérése, amelyekhez jó alapul szolgálnak a nemzetközi szakmai szervezetek előírásai és ajánlásai. A Codex Alimentarius Commission (CAC) meghatározása szerint a maradékanyagok olyan vegyületek, vagy azok származékai, amelyek a közvetlen, tudatos szennyeződést okozó szándéktól függetlenül - a növénytermesztés, az állattenyésztés, az állatorvosi beavatkozás, a termékkezelés, a gyártás, a töltés, a csomagolás, a szállítás, a tárolás során, illetve a környezet szennyeződésre visszavezethetően - kerülnek az élelmiszerbe és ott kimutathatók. Ez a meghatározás nem foglalja magában a rovarok vagy rágcsálók okozta és egyéb külső, nem kémiai jellegű szennyeződéseket. A maradékanyagok megkülönböztetendők az élelmiszer-adalékanyagoktól. Ezeket meghatározott technológiai és/vagy érzékszervi tulajdonságok biztosítása céljából szándékosan és meghatározott mennyiségben adják az élelmiszerekhez. A maradékanyagoknak az állati eredetű élelmiszerekben való előfordulását, illetve az egyes szerek feldúsulását tehát azért kell megakadályozni, mert a fogyasztó által történő felvételük populációs mértékű egészségügyi kockázatot idézhet elő.

A maradékanyagok felvételével kapcsolatos kockázati megnyilvánulások a következők:

  1. heveny toxikózis
  2. félheveny és krónikus toxikózis
  3. mikrotoxikózis
  4. mutagén hatás
  5. daganatképző hatás
  6. embriotoxicitás és torzképződés
  7. larvált (rejtett, hosszabb idő után jelentkező)méreghatások
  8. szaporodóképességet károsan befolyásoló hatás
  9. allergizáló hatás
  10. pszeudoallergizáló hatás

A fentiekben összefoglalt hatások kialakulásáért nem csupán az élő szervezet által felvett vegyületek, hanem számos esetben azokból enzimatikus átalakulás nyomán képződő „biológiailag aktív metabolitok” is felelőssé tehetők.

A maradékanyagok csoportosítása és definíciójuk:

  1. Biológiailag értékesíthető frakció (Bioavailable Residues):

Megadott szermennyiséget tartalmazó élelmiszerekből laboratóriumi állatokkal történő etetés során felvehető - a Gallo-Torres módszer segítségével meghatározott maradékanyag-frakció.

  1. Kivonható frakció (Extractable Residues)

Nem destruktív kémiai preparatív módszerekkel - savas vagy bázikus oldatok, szerves oldószerek és/vagy a konjugált kötések enzimatikus hidrolízise segítségével - szövetekből, illetve testfolyadékokból kivonható maradékanyagok.

  1. Összes maradékanyag (Total Residue)

Az állati eredetű élelmiszerek azon maradékanyag- tartalma, amely magában foglalja az adagolt szer szöveti reziduumát, valamint annak valamennyi metabolitját és származékát is. A mértékét - mg/kg-ban kifejezve - általában radioizotóppal jelzett szer lege artis adagolása útján határozzák meg.

  1. Nem kivonható frakció (Non-Extractable Residues)

Az összes és a kivonható reziduumok különbsége, amely magában foglalja:

    1. azt a szermennyiséget, amely az anyagcsere- kölcsönhatások során a szövetek bizonyos kémiai alkotóelemeihez (aminosavak, peptidek, fehérjék stb.) kötődik, tehát nincs kifejezett toxikológiai jelentőssége.
    2. a makromolekulákhoz meghatározott mértékű komplexstabilitással (Kd) kémiailag kötődött azon szert és annak a metabolitjait, amelyeknek toxikológiai jelentősségük van.
  1. Kötött frakció Bound Residues)

Azon szer- vagy metabolitmennyiség, amely a szöveti makromolekulákhoz nagy komplex-stabilitású kovalens kötéssel kapcsolódik. Ez az a maradékanyag- frakció, amely semmiféle biológiai vagy nem destruktív kémiai preparatív módszerrel (ld. f.) sem vonható ki.

f) Jelző frakció (Marker Residues)

Az a maradékanyag- frakció, amely jól ismert anyagcsere-- átalakulási és mennyiségi kapcsolatot mutat a szövetek, a tojás és a tej összes reziduum tartalmával és kimutatásához a meghatározott módszer ismeretes.

Az egészségre ártalmatlan élelmiszer- termelés feltételeinek kidolgozásával foglalkozó nemzetközi szakértői rendszer felépítése is hangsúlyt kíván fektetni arra, hogy a határérték alatti maradékanyag- tartalmú élelmiszer- termelés folyamata elválaszthatatlan a hatékony környezetvédelemtől. A környezetszennyező anyagok nem csak az élelmiszerekben jelenhetnek meg, hanem maga az élelmiszer-termelés folyamata a környezet potenciális szennyezőforrásaként szolgálhat.

Az állati eredetű élelmiszerek előállításával kapcsolatosan az állategészségügyről szóló törvényerejű rendelet szerint:

A takarmányozásban tilos hormontartalmú és hormonhatású, továbbá az ember, illetve az állat egészségét veszélyeztető kémiai anyagok használata.

Az állatok szaporodási, termelési eredményeinek növelésére, vagy más célból, tilos olyan kémiai vagy biológiai szereket alkalmazni, amelyek az állatok egészségi állapotára, illetve az állati terméket fogyasztó ember egészségére károsan hatnak.[2.]

A haszonállatoknak betegségek megelőzésére és a hozam növelése érdekében adagolható hatóanyagok maradékainak határértékei állati eredetű termékekben:

 

Hatóanyag

Tolerancia*

[mg/kg]

Hozamnövelők, antibiotikumok

Bacitracin-Zn

0.50

Flavomycin

0.10

Monensin-Na

0.05

Spiramycin

0.05

Vrginiamycin

0.05

Egyéb hozamnövelők

Carbadox

0.00

Ntrovin

0.05

Preventív szerek

kokcidiózis megelőzésére

Amprólium

0.50

Clopidol

0.50

Ethopabat

0.50

Halofuginon

0.05

Lasalocid-Na

0.05

Methylbenzoquat

0.05

Egyéb megbetegedések

megelőzésére

Dimetridazol

0.00

Furazolidon

0.00

Ronidazol

0.00

Szulfonamidok

0.10

Tylosin

0.05

 

* : Maradékmennyiség tűrési határa az ehető szövetekben

Azon hatóanyagot tartalmazó készítmények, melyek állati eredetű termékekben megjelenő maradékaira nulla toleranciát állapítottak meg - toxikológiai okokból a határérték 0.00 mg/kg - csak állatorvosi vényre szolgáltathatók ki, felhasználói pedig az állatok kezelésbe vételének és az adagolás beszüntetésének időpontjáról írásos feljegyzést kell vezessenek.

A fentiekben összefoglalt szabályozásra példaként nézzük a tej-, illetve tejalapú élelmiszeripari termékeket.

Tejelő állatoknak biológiailag aktív, testidegen anyag csak gyógykezelés céljából adagolható. Az előírt várakozási időn belül a tej emberi fogyasztásra nem bocsátható, elegytejben való felhigítás útján sem. A tej közfogyasztásra csak akkor bocsátható, ha szulfonamid-tartalma a 0.05 mg/l, penicillin-tartalma a 0.003 NE/ml mennyiséget nem haladja meg.[3.]

A mai ismereteink alapján a tejben és a tejtermékekben előforduló maradványszerek csoportosítása a következő:

  1. Állatgyógyászati szerek (fasciolidok, antibiotikumok stb.)
  2. Pesticidek (inszekticidek, fungicidek, herbicidek)
  3. Poliklórozott bifenilek (PCB)
  4. Tisztító- és fertőtlenítő szerek (nitrát, nitrit, nitrózaminok, klór stb.)
  5. Nehézfémek és radioaktív vegyületek
  6. Mikotoxinok

A tej és a tejtermékek másik jelentős veszélyforrása esetenként a különböző radioaktív izotópok jelenléte. A gyógyszereredetű maradványszereket és azok határértékeit, az IDF E 47 szakcsoport összefoglalása alapján a következő táblázat tartalmazza:[4.]

 

Antibiotikum- csoport

Antibiotikum

Kimutatási határ

NE/ml

Laktám Penicillin

0.002

Benzil-penicillin

0.002

Ampicillin

0.05

Kloxacillin

0.05

Makrold Erirtomicin

0.01

Tetraciklinek Tetraciklin

0.20

Cl-Tetraciklin

0.50

Oxitetraciklin

0.50

Aminoglikozidok Sztreptomicin

0.10

Dihidrosztertomicin

0.02

Szulfonamid Szulfonamediazin

0.01

Klóramfenikol Klóramfenikol

0.03

 

A vizsgálataim során kiválasztott antibiotikumok (Bacitracin-Zn, Griseofulvin, Penicillin, Tetraciklin, Sztreptomicin) a Mertcontrol Rt.-nél használt GOSZT-R orosz termékszabvány alapján kerültek a kísérleteim középpontjába. Az említett szabvány élelmiszerek esetében a hús- és tejalapú termékeknél előírja az általam vizsgált antibiotikumok mennyiségének meghatározását. A megengedett mennyiségek:

 

Húsalapú termékek:

tetraciklinek 10 NE/g

griseofulvin 50 NE/g

bacitracin-Zn 20 NE/g

 

Tejlapú termékek:

tetraciklin 10 NE/g

sztreptomicin 500NE/g

 

Sűrített tej:

tetraciklin 10 NE/g

penicillin 10 NE/g

sztreptomicin 500 NE/g

 

KISÉRLETI RÉSZ

 

Az alkalmazott készülékek, eszközök és vegyszerek

 

Nagyhatékonyságú folyadékkromatográf:

Típusa: HITACHI HPLC

Pumpa: L-7100, kétutas

Injektor: L-7200, automata mintaadagolóval

Detektor: - L-7400, UV

Kolonna: RP-18

 

Spetrofotometer:

PHILIPS, PU 8700 UV/látható

Fecskendők:

1, 5, 10, 50 m l-es Hamilton

 

Anyag

Minősége

Gyártó

Katalógus szám

ammónia oldat 25%

a.r.

Reanal Rt. Hungary

01173-1-65

bacitracin-Zn

 

SIGMA

1405-896

griseofulvin

for HPLC

Merck

8102.0005

metanol

for cromatography

Merck

1.06007.2500

oxálsav-dihidrát

a.r.

Reanal Rt. Hungary

150333-1-30

penicillin

 

Biogal Rt.

 

sztreptomicin

 

EGIS Rt.

 

tetraciklin

   

60-54-8

víz

for chromatography

Merck

1.115333.2500

 

Antibiotikumok vizsgálatai

 

Vizsgálataink során a következő antibiotikumok egymás melletti kimutatására törekedtünk: cinkbacitracin, griseofulvin, penicillin, sztreptomicin, tetraciklin. A kísérleteket az egyes anyagok egyedüli vizsgálataival kezdtük, majd keverékeket készítettünk, végül pedig hígításokat az egyes antibiotikumok kimutatási határának meghatározása céljából.

Az 1. táblázatban összefoglalt kísérleti tervet hajtottuk végre. Az egyes vizsgálati hullámhosszakat spektrofotometriás mérés segítségével határoztuk meg. A kapott jellemző csúcsok közül kiválasztottuk a legjellemzőbbeket és azokat, amelyek az egymás melletti vizsgálatra alkalmasak:

Az UV spektrumok elnyelési maximumai nm-ben:

cinkbacitracin 229, 253

griseofulvin 233, 295

penicillin 202, 258

tetraciklin 270, 358

sztreptomicin 207, 211

A felsorolt elnyelési maximumokból látható, hogy griseofulvinra 295 nm, tetraciklinre 358 nm a jellemző. Cinkbacitracin esetében 256 nm-t választottunk, ami nem tartozik a jellemző csúcsok közé, de közel esik hozzá és elválasztásra alkalmas. Később ismertetendő keverékvizsgálatok alapján penicillin és sztreptomicin egymás melletti vizsgálatára is alkalmas hullámhossz: 210 nm.

A táblázatban látható oldószereket az oldhatóság határozta meg. Alapul szolgált, hogy a vizsgált anyagok az élő szervezetekben oldódnak, tehát az ott előforduló közegek jöhetnek szóba. Griseofulvin esetében oldhatósági problémáink voltak, a tervezett kísérletek nem adtak egyértelmű eredményeket.

Az eluensek kiválasztásánál két fő szempontot vettünk figyelembe: minél egyszerűbb legyen és lehetőleg megegyezzen az oldószerrel, hogy ne adjon külön csúcsot a folyadékkromatográfiás méréskor. Griseofulvin, tetraciklin, penicillin és sztreptomicin esetében megegyezett az oldószer és az eluens. Bacitracinnál nem egyezett meg a két oldat, így a kromatogram is több csúcsot tartalmazott [1.ábra].

Az eluens áramlási sebessége 1 vagy 2 ml/min volt, annak megfelelően, hogy a csúcsok mely esetben egyértelműbbek.

A kolonna hőmérséklete magasabb volt, mint a szobahőmérséklet, hogy határozott értek legyen a vizsgálatok során.

Az injektált anyagmennyiség 10 m l volt minden mérés esetében.

A kimutatási határ meghatározására hígításokat készítettünk és azt a koncentráció értéket kerestük, amihez a software nem rendelt csúcs alatti terület-értéket.

 

Az eredményeket is táblázatban foglaltam össze [1., 2., 3., 4. ábra]:

 

antibiotikum

jell. hull.hossz

koncentráció

retenciós idő

[nm]

[mg/ml]

[min]

Bacitracin-Zn

256

9.5

1.39

4.7

1.40

0.95

1.40

Griseofulvin

230

oldási problémák

Penicillin

210

0.078

0.70

0.039

0.62

0.0078

0.56

0.0039

0.55

Tetraciklin

295

0.42

1.09; 1.39

0.021

1.11; 1.42

Sztreptomicin

210

1.29

0.38

 

Az eredményeket összefoglaló táblázatból látható, hogy az egyes antibiotikumok retenciós ideje jellemző, koncentráció változásra jelentősen nem változik. A hígítási sorozatokból megkaptuk a kimutatási határokat:

Bacitracin-Zn: 1 mg/ml

Penicillin: 0.0078 mg/ml

Tetraciklin: 0.042 mg/ml

Sztreptomicin: 0.129 mg/ml

További kísérletek az egymás melletti meghatározásra szolgáltak. A kísérleti tervet a 2. táblázatban foglaltam össze.

Az egyes beállításoknál igyekeztünk jól elválló, szép csúcsokat létrehozni. Ennek érdekében változtattuk a kolonna hőmérsékletét, az injektált anyagmennyiséget, áramlási sebességet. Az egyes antibiotikumok egymás melletti meghatározására két féle módszert alkalmaztunk. Az egyik az volt, hogy azonos hullámhosszon mértünk és egy kromatogramban próbáltunk több csúcsot megjeleníteni. A másik módszer az volt, hogy a hullámhossz változtatásával mutattuk ki ugyanabból az oldatból az egyes anyagokat, természetesen külön kromatogramokon.

Az eredményeket a 3. táblázat tartalmazza.

Sztreptomicin és penicillin keverék esetében a meghatározás, illetve különválasztás jól sikerült [5.ábra], hígítási sorral meghatároztuk a kimutatási határt is: sztreptomicinnél 0.129 mg/ml, penicillinnél 0.0078 mg/ml.

Bacitracin-Zn, griseofulvin és tetraciklin keverék esetében nem volt ennyire egyértelmű az eredmény. Első problémák a griseofulvin felodásával jelentkezett, ezért több próbálkozás után sem jelent meg csúcsa a kromatogramon. Tertaciklin és bacitracin csúcsokat sikerült detektálni a második módszer alkalmazásával. Ez utóbbi keverék esetén nem készítettünk hígítási sort, hanem az egyéni mérések adatait használtuk fel.

 

ÖSSZEFOGLALÁS

 

Antibiotikumok egy csoportjának egymás melletti meghatározása volt vizsgálataim célja. Kísérleteket végeztem az egyes vegyületekkel egyenként, külön, majd keverékekkel. Sikerült jellemző detektálási hullámhosszt és beállítási paramétereket meghatározni a nagyhatékonyságú folyadékkromatográfiás mérésekhez. Ezenkívül a módszer hatékonyságát és pontosságát jellemző mennyiséget, a kimutatási határt hígítási sorral értem el. A módszer kidolgozását standard oldatokkal végeztem, további vizsgálatok a valós mintákon végzendők.

 

IRODALOMJEGYZÉK

 

  1. Sas Barnabás, A hús, 3 (1992)163-166.
  2. 1981. évi III. számú törvényerejű rendelet és 6/1981. (VI. 12.) és a 23/1981 (XI. 26.) MÉM sz. végrehajtási utasítás 15. paragrafusa.
  3. 4/1978 (VI.25.) EÜM rendelet
  4. Kiss György, Kiss Jenőné és Fenyvessy József