A hidrogén atompályáinak normált, analitikus alakja az atommagtól mért távolság (r, atomi egység) és a térszögek (q, f) függvényében.

A tömörség és a jobb áttekinthetőség kedvéért a szögeket a derékszögű koordináta tengelyre eső vetületükkel jelöljük, így:

x = r sin(q) cos(f),
y = r sin(q) sin(f) és
z = r cos(q).

Ezt behelyettesítve megkaphatjuk a szögektől függő kifejezéseket is.

A Y(r,q,f) függvényt célszerű két egyszerűbb függvény szorzataként felírni: Y(r,q,f) = Rn,l(r).Yl,m(q,f) ezzel a háromváltozós Y függvényt felbontottuk egy egyváltozós és egy kétváltozós függvény szorzatára.

Megjegyzendő, hogy tetszőleges Z rendszámú atom analitikus függvénye a következőképp származtatható az alábbi függvényekből: a radiális részben, Rn,l(r), az r-t helyettesíteni kell r.Z-vel és a preexponenciális tényezőt szorozni kell Z(3/2+l)-el, ha atomi egységben számolunk. Más távolság egységre az a0 = 52.918 pm összefüggés segítségével számíthatók át az eredmények.

Ha az atompálya jelére kattintunk megjelenik az atompálya 3 dimenziós, interaktiv képe (kellék:  BS Contact ingyenesen letölthető VRML megjelenítő). Az azonos hullámfügvény abszolút értékekhez tartozó pontok láthatók egy felületként (angolul iso surface). Mivel a hullámfüggvény előjelet vált ezért eltérő színnel jelöljük a pozitív és negatív értékekhez tartozó felületeket (kék és sárga). Az itt ábrázolt pályák valós függvények, viszont azt tudni kell, hogy a Schrödinger egyenlet megoldásakor a nem nulla mágneses (m) kvantumszámú pályák komplexek (pl. a három p pálya közül kettő komplex). Ezt a két komplex pályát lineáris kombinációval a valós térbe lehet vetíteni és így megkapható belőlük a px és a py valós pálya. Viszont ezekhez a vetített pályákhoz már nem rendelhető mágneses kvantumszám. A komplex részt a p és d pályák esetében külön jelöljük.

Kvantumszámok

Jelölés

Radiális

Rn,l (r)

Szögfüggő valós

Yl,m(q,f)

Komplex tag

R2n,l(r) 4pr2Y2(r)

n

l

m

1

0

0

1s

2e-r

  4e-2r

ábra

2

0

0

2s

   

ábra

2

1

0

2pz

     

2

1

(±1)

2px,y

e±if    

3

0

0

3s

   

ábra

3

1

0

3pz

     

3

1

(±1)

3px,y

,

e±if    

3

2

0

3dz2

     

3

2

(±1)

3dxz,yz

,

e±if    

3

2

(±2)

3dxy, x2-y2

,

e±2if    

4

0

0

4s

     

4

1

0

4pz

     

4

1

(±1)

4px,y

e±if    

4

2

0

4dz2

     

4

2

(±1)

4dxz,yz

e±if    

4

2

(±2)

4dxy, x2-y2

e±2if    

 4

 3  0

 4fz3

         

A Y(r,q,f) függvény négyzete megadja az elektronsűrűséget. A Y2(r,q,f) -et 4pr2-tel beszorozva megkapjuk a radiális elektronsűrűséget:

Az 1s és a 2s pályák négyzete és radiális elektronsűrűségük a távolság függvényében (nm).

Copyright Csonka Gábor István, BME