Talált pénz

1994-97, Tocsik-Vektor korszak krónikája, megjegyzésekel

Az adatok napi- és hetilapokból és a bírósági tárgyalásról származnak, csupán megpróbáltam az összeillő adatokat egymás mellé tenni. A szöveget kritika nélkül vettem át olyan esetekben amikor az adatról nem találtam cáfolatot az érintettől, ahol pontatlanság van az a forrás hibája vagy gépelési hiba. Ha az érintett cáfolt valamit, akkor azokat a momentumokat kihagytam (pl. Tocsik taxisofőrje és házvezetőnője, vagy figyelembe vettem Pető Iván cáfolatait is), ha a cáfolat után ki nem derült, hogy mégis csak igaz volt az eredeti állítás. A ködösítésre jellemző, hogy a cáfolt hírek utólag igaznak bizonyultak, gondolok itt a taxisoför és a házvezetőnő esetére, akik bizonyítottan kaptak pénzt.

A felhasznált újságok: Magyar Nemzet, HVG, Mai Nap. Ha bárki pontosabb és ellenőrizhető információval rendelkezik, vagy bármit cáfol, akkor azt szívesen elfogadom. A hazai újságírás többnyire megbízhatatlan és felszínes, így könnyen előfordulhat hogy téves név vagy adat található az alábbi krónikában. Ezekért előre elnézést kell kérnem az érintettektől.Már több mint egy éve alakul ez a dokumentum és remélhetőleg azért sok szempontból pontos.

Talán nem haszontalan így összegyűjtve áttekinteni az adatokat.

1992 ősze, VII. Ker. Polgármesteri Hivatal, megbeszélés.

Jelen vannak:

Megjegyzés: később a Vektor képviselte az önkormányzatokat, Tocsik Márta az ÁPV Rt.-t a peren kívüli megegyezések során hihetetlen összegekért. Ezt a megbeszélést az érintettek közül többen cáfolták. Valószinűleg nem ilyen módon zajlott, de ezek az emberek tartották egymással a kapcsolatot, különben az események nem igy alakultak volna.

1992. november 4., az V. kerületi önkormányzat kiadja Tocsik Márta egyéni vállalkozói engedélyét. Jogi pénzügyi szaktanácsadás, szakértő, szaktanácsadó.

Megjegyzés: Ilyen tevékenységre nem lehet egyéni vállalkozói igazolvány kiadni. Jogi pénzügyi szaktanácsadó nem létezik mint egyéni vállalkozói kategória.

1993. április 8., VII. Ker. önkormányzati ülés:

1994. február 21., Demszky Gábor aláírta az 1000. Számú Ügyvédi Irodával kötendő szerződést.

1994. február 25., Fővárosi Közgyűlés nyílt ülése:

Megjegyzés: Két szív egymásra talált, a talált pénz feletti örömében. Feltűnő milyen zavarosan beszél Csiha Judit, pedig nem mond sokat. Az érvek között nem szerepel, hogy Demszky már aláírta a szerződést. A katasztert, amiben benne van hogy milyen értékre vonatkozik a szerződés, nem ismerteti. Majd 30 nap múlva. De most írják alá! Mire ez a nagy sietség? Nehogy valakinek eszébe jusson, a nyert per precedens és ennek mintájára per nélkül is meg lehetne egyezni. Ez az ellenzéknek (MDF) sem jutott eszébe, csak annyit kifogásolt, hogy a lényeget nem ismerheti meg a szerződés aláírása előtt. Demszky már 4 nappal korábban aláírta! Egyébként egy megnyert per nem jelent pénzt, mert az önkormányzatnak nincs eszköze arra, hogy behajtsa az államon. A másik oldala a dolognak, az ÁPV Rt. csak közpénzekből tud fizetni, a sikerdíj viszont magánzsebbe megy.

A jelenlegi szabályok szerint állítólag Demszky Gábor egyedül is aláírhatta az 1000. Számú Ügyvédi Irodával kötött szerződést. A főpolgármester így milliárdokat juttathat magánzsebbe.

1994. december 11., (Vasárnap): Demszky Gábor aláírta az 1000. Számú Ügyvédi Irodával kötött szerződés mellékletét, a katasztert, amely részletezi az ingatlanokat.

Megjegyzés: Ha valakinek eddig nem lett volna világos miről van szó, talán ez a momentum segit. Ez a nap az önkormányzati választások eredményhirdetésével esik egybe. Világos, hogy Csiha Judit nem tartotta be igéretét, és nem mutatták be a katasztert 30 napon belül a Fővárosi Közgyűlésnek, mert nem volt aláirt kataszter.

1995 aug. 1.-én és 8.-án, Fővárosi Közgyűlés tulajdonosi bizottsága: Székely Gábor eléri, hogy az 1000. Számú Ügyvédi Irodával kötött szerződést módosítsák, megint anélkül, hogy ismernék a szerződés mellékletét (mintegy 8 milliárdra emelték a megbízást, később ezt 30 milliárdra emelik, úgy, hogy a sikerdíj elérje az 1,8 milliárd Ft-ot). A szerződés szerint 1 milliárd jár az irodának, még akkor is ha az ÁPV Rt. peren kívül megegyezik az önkormányzattal. Ha végigviszi a pert, akkor az ügyvédi iroda által megadott összeg alapján a sikerdíj 1,8 milliárd forint is lehet.

Megjegyzés: Ez mélyen sérti a közérdeket.

1996 február 2.: Boldvai László az MSZP pénztárosa, tisztségére hivatkozva telefonon közölte Tocsik Mártával, hogy az Arány Rt. lesz az alvállalkozója, anélkül, hogy tényleges munkát végezne. Az Arány Rt.-nek kell utalni a sikerdíj egyharmadát.

1996 február 29.: Suchman Tanás (MSZP) mint privatizációs miniszter levelet ír Demszky Gábornak, amelyben azt kéri a főpolgármestertől, hogy szüneteltessék az ÁPV Rt.-vel szembeni pereket, és a megegyezés érdekében forduljanak Tocsik Mártához.

1996 május 23.: Tocsik, Boldvai és Budai György (az SZDSZ támogatója) találkozik. Ezen a találkozón Boldvai és Budai közölte Tocsikkal: a megbízást csak akkor tarthatja meg, ha ők támogatják. A támogatásért a megbízási díj 25-25 százalékát az általuk megadott számlára kellett utalni. Ezt követően jött létre a szerződés Tocsik az Arány Rt. és az Utilitas Rt. között. Tocsik egy 1995 december 6-ára visszadátumozott megállapodást írt alá az Arány Rt.-vel.

Liszkai Péter az ÁPV Rt. vezető jogásza igazolta Tocsik Márta ügyvédi munkadíjának jogosságát (Tocsik nem volt ügyvéd). Erre az igazolásra és 114 ellenőrizetlen számlára (sürgetésre) az ÁPV Rt. 1 napon belül kifizetett 355 milliót. A belső ellenőrzésnek is feltűnt az eset, de a vizsgálatot Liszkai Péter javaslatára Lascsik Attila vezérigazgató és Szokai Imre elnök leállítja.

1996. június 20., ÁPV Rt. 704-es dolgozószoba: Virág Attila, az igazgatóság SZDSZ által delegált elnökhelyettese, Kamarás Miklós, vezérigazgató helyettes és Liszkai Péter elbírálják Tocsik Márta második ütemre vonatkozó pályázatát a miskolci Utilitas Befektetési Rt. igen rövid pályázatával együtt. Tocsik Márta a pályázatban közölte, hogy a második ütemre tervezett megállapodásokat már előkészítette, a munkát befejezte. 100 pontot (az adható maximum) kapott a határidőre és a referenciára. Liszkai előzetesen elmodta Tocsiknak mi a pályázat valódi célja.

1996. július 29. Liszkai Péter a számlák ellenőrzése nélkül igazolja a második, 449 milliós részlet kifizetésének jogosságát. A pénzt 3 napon belül átutalják. A Tocsik által felvett pénz ezzel eléri a 804 millió forintot. Liszkai szerint a kormány tudott az alkufolyamatról.

1996. augusztus 12., Tocsik Márta  két egyenlő részletben 110 millió feletti összeget utal át az Arány Rt.-nek és az Utilitas Befektetési Rt.-nek.

Az Arány Rt. elődje egy jelentéktelen forgalmú Cs & V Kft. (alapítói Vitos Zoltán és Vitos Csilla), utódja pedig 1996 augusztus 12.-e óta a Tipic Tanácsadó és Kereskedelmi Rt. Ez utóbbi céget egy olyan 13 négyzetméteres Fő utcai irodába jegyezték be, ahonnét júliusban kiköltöztek. Vitos Zoltán 1994. Dec. 30-tól kizárólagos tulajdonosa a Hazai Befektető Rt.-nek. Lajtner Tamás, az MSZP által delegált ÁPV Rt. igazgatótanácsi tag, 1990 óta vezérigazgatója, 1996 óta tulajdonosa a Hazai Befektető Rt.-nek. Spanyol József az MSZP által delegált ÁPV Rt. igazgatótanácsi tag, 1990 óta a Hazai Befektető Rt. felügyelő-bizottságának vezetője. A Hazai Befektető Rt. elődje az SPL Kft., amelyet 1990-től Privát Értékpapír Rt.-nek hívtak. A Privát Értékpapír Rt. befektetései, az Absolvo Vállalkozásszervező Kft. és a Zéta Befektetési Kft. sikertelenek voltak és az Ybl Bank csődje miatt a felszámolás közelébe jutott.

Az Utilitas Befektetési Rt.-t 1992-ben alapították Miskolcon. A közel 200 milliós alapító tőke túlnyomó része a svájci Paulovics Attilától és a liechteinsteini Transgroup Establishmenttől származott. Egy sor Kft.-t működtetett, majd két év alatt mínusz negyvenmillióra csökkent a saját tőke. A leány cégeket eladogatták és 1995-re már a budapesti Kárpát Holding lett a fő tulajdonos. A Kárpát Holdingot Szedlacskó Zoltán (SZDSZ szimpatizáns) New Yorkba kiküldött diplomata hozta létre (Trustline Corp., Dover, USA), kifejezetten azért, hogy felvásárolja az Utilitas elértéktelenedett papírjait. Ebben a Lézer Invest Kft. is részt vett, amelynek alapítója az SZDSZ-nél pénzfelhajtóként ismert Budai György. Szedlacskó Zoltán 1994 vége óta Spanyol Józseffel (az MSZP által delegált ÁPV Rt. igazgatótanácsi tag) együtt a Mahart Rt. igazgatótanácsának tagja. Virág Attila, az ÁPV Rt. igazgatóság SZDSZ által delegált elnökhelyettese, tanácsadóként üzleti kapcsolatban állt Kovács Attilával az Utilitas Rt. felügyelő-bizottsági tagjával és Bernhardt Barnabással, a XIV. Ker SZDSZ ügyvivőjével, aki Szedlacskó révén 1995. Szeptember 5. óta az Utilitas Rt. igazgatótanácsának tagja. Az 1994-es választásokon Bernhardt Barnabás részt vett Pető Iván kampányában. 1994 elején Bernhardt Barnabás megalapította a Ragtime Reklámügynökséget, amelyet Virág Attila, Budai György és Láng László felvásárolt, és amely az SZDSZ önkormányzati kampányában vett részt. Virág és Bernhardt társtulajdonosa a Mérleg utcában (SZDSZ) bejegyzett Realgár Kft.-nek, amelyet korábban Önkorpriv Kft.-nek hívtak és az önkormányzati privatizációban volt érdekelt. Az erzsébetvárosi SZDSZ frakció 1994-ben szerette volna elérni, hogy kettős alapitású vagyonkezelő jöjjön létre és javasolták (az önkormányzat mellett) az Eurohand Rt.-t, amelynek alapítói között szerepel Virág Attila (társtulajdonos és igazgatótanácsi tag) és Kovács Attila.

Megjegyzések: Azt hiszem Ostap Bender feltámadt és tanácsadó az MSZP-nél és az SZDSZ-nél. Az elvtársak most kiteljesíthetik játékos ösztöneiket, kapcsolatrendszerüket, amely révén igazgatótanácsi és felügyelő-bizottsági tagságokat lehet kapni. Az ott kapott fülesek alapján lehet gomba módra szaporítani az Rt.-ket és Kft.-ket, amelyek besöprik az pénzt. Ezek azután a választások idején jótékony és önzetlen (spontán?) reklámhadjáratot folytatnak a jótevőik, a pártok érdekében. A pártok erről nem is tudnak (lásd Pető Iván ilyen irányú nyilatkozatait). Az Arány Rt.-nek és az Utilitas Befektetési Rt. elég rossz pénzügyi helyzetben volt, épp jókor jött nekik a pénz. Furcsa hogy pont ugyanannyit kaptak.

Suchman Tamás 1996 október 15.-én felmentett privatizációs miniszter saját állítása szerint 1996 januárjától májusig akadályozta a 804 millió forint kifizetését Tocsik Mártának. Kérdés: mi történt májusban? Azóta kiderült, hogy Suchman Tamás ajánlotta Tocsik Mártát és 1996 február 26.-án levelet is írt ez ügyben.

Suchman Tamás hihetetlen cinizmussal nyilatkozza, nem ő volt korrupt, hanem a világ. Ez egy tipikus mentalitást tükröz.

1996. októberében Atkári János félrevezető, ködösítő nyilatkozatot ad. Azt nyilatkozza, hogy az ügyvédi sikerdíjat az ÁPV Rt.-től fogják behajtani.

Megjegyzés: Vajon az ÁPV Rt. miből fogja ezt fedezni ezt az egyébként elég furcsán hangzó igényt? Közpénzekből!

Suchman Tamás akkori privatizációs miniszter kérésére a HungarHotels-részvény-kiadást külön kezelte a főváros és az ügyvédi iroda. Ezért a 750 milliós tranzakcióért 30 milliót már kifizetett a főváros az ügyvédeknek.

Megjegyzés: Hogy miért az nehezen indokolható, mert nem kellett perelni ezért a pénzért. Nagyon ügyes, erre volt pénz.

1996 szept. 2. XVI. Kerület polgármestere, Kovács Attila FAX-ot kap Lovas Pétertől a Vektor Rt. tulajdonosától:

Kovács Attila 1996 augusztusában a képviselő testület megkérdezése nélkül úgy döntött, hogy a XVI. ker. önkormányzata lemond több százmillió forintról, amit az 1000. Számú Ügyvédi Iroda jogerős ítélettel megszerzett az ÁPV Rt.-től a belterületi földek értékeként. Helyette a Vektor Rt.-vel köt egyezséget, amely ugyan kisebb összeget ígért mint amennyit a bíróság megítélt, de magasabb sikerdíjra tartott igényt, mint az ügyvédi munkaközösség. A FAX-ban Lovas Péter megfogalmazza, hogyan érveljen Kovács Attila és fogadtassa el a testülettel utólag az augusztusi döntését. Valószínűleg sikerült nyomós érveket a polgármester szájába adni, mert másnap Kovács Attila előterjesztette, és a testület utólag jóváhagyta döntést. A Közbeszerzési Tanács döntőbizottsága 1996 okt. 19.-én tárgyalta az ügyet.

A Vektor Bróker Rt. a Vektor Tanácsadó és Befektetési Rt.-nek az értékpapír-kereskedelmi cége. A Vektor Tanácsadó és Befektetési Rt. sikerdíjainak többségét a Vektor Bróker Rt. Központi Elszámolóház és Értéktár Rt.-nél (Keler Rt.) vezetett számlájára utalták. Egy vizsgálat kiderítette, hogy teljesen összemosódik a két Vektor Rt. üzletmenete. Összefonódik a tulajdonosi kör, nem különítették el a számvitelt stb. A két társaság ügyfeleire kölcsönösen átszállnak a másik cég tevékenységének kockázatai. A Vektor Bróker Rt. könyvvizsgálója az 1995-ös tevékenység ellenőrzése során mindent rendben talált.

A Vektor Bróker Rt. számlájára az ÁPV Rt. 18 milliárd forintot utalt át, a Vektor jutaléka megközelíti az 1,5 milliárd forintot. Az ÁPV Rt. nem az önkormányzatoknak utalta a pénzt.

A HungarHotels privatizációját 1995 októberében Horn Gyula személyes közbeavatkozása meghiusította. Ezután befagyott a nemzetközi pénzvilág Magyarország iránti befektetői készsége. (Suchman).

Az önkormányzati közművagyon elosztása vagyonarányosan vagy lakosságarányosan történjen? (Kádári időkben a nagyvárosok közpénzekből a kistelepülések magán és önkormányzati pénzekből fejlesztették a közműveket, így a közművagyon aránya magasabb a nagyvárosokban). Suchman lakosságarányos, Demszky vagyonarányos elosztást akart.

Kuncze Gábor belügyminiszter állítja: az önkormányzatoktól nem kapott jelzéseket arról, hogy az ÁPV Rt. eljárását kifogásolták volna. A belügyminiszter felelős az önkormányzatokért. Ezek szerint nem érezte szükségét, hogy tájékozódjon, önkormányzati lapokat olvasson, vagy a parlamenti felszólalásokkal foglalkozzon.

A XI. Kerületi önkormányzat 65 millió forint sikerdíjat fizetett dr. Busch Béla ügyvédnek az ÁPV Rt.-vel való megállapodás miatt. Dr. Zaránd Péter a XI. Ker.-ben gyanúsan elköltött 10 és 100 milliók sorát sorolta fel.

Co-Nexus: négymilliárdos kár következett be törvénytelen szerződés miatt (Suchman Tamás szerint).

Autóker: 3 és fél milliárdos vagyonvesztés (Suchman Tamás szerint).

Az ÁPV Rt.-nek 1996-ban 98 milliárd forint bevétele és 89 milliárd kiadása volt. Ebből 10 milliárd feletti a szakértői díjakra költött összeg.

Összefoglaló megjegyzések:

1996. okt. 19:

1996. nov. 10:

1997. jan. 20:

1997. dec. 2: