Kémiai publikáció az interneten 

http://www.netsci.org/Science/Special/feature07.html

Steven M. Bachrach

Department of Chemistry, Northern Illinois University, IL, 60115 USA

Peter Murray-Rust
Biomolecular Structure, Glaxo Wellcome, Greenford, Middx, UB6 0HE, UK

Henry S. Rzepa
Department of Chemistry, Imperial College, London, SW7 2AY

Benjamin J. Whitaker
School of Chemistry, University of Leeds, UK


Képzeljük csak el egy a századforduló idején tevékenykedő kémikus reakcióit, ha egyszercsak modern kutatási lehetőségek közé csöppenne. A rengeteg üvegeszközön és az esetlegesen előforduló Bunsen égőn kívül a modern laboratóriumban alig lenne számára ismerős. A modern eszközök hatalmas változást okoztak a laboratoriumokban és a kémikusok munkájában. Az IR, UV és NMR spektroszkópok lehetőséget adnak a kémikus számára, hogy a minta roncsolása nélkül meghatározzák a szerkezetét. A röntgen krisztallográfia lehetőséget nyújt a részletes szerkezet, a kötés hosszak és szögek meghatározására. A kromatográfia különféle változatai segítségével összetett keverékeket tudunk szétválasztani. Talán túlzásnak tünik ezeknek a technikáknak a használatát rutin munkának tekinteni,de a modern kutató környezetben mindennapos tevékenység használatuk. Vendégünk a multból minden bizonnyal elámulna láttukra.

Most képzeljük el őt ahogy belép a kutatóintézet könyvtárába. Mig időutazónk valószinüleg félelemmel vegyes tisztelettel tekintene néhány folyóiratra, az évente félelmetes mennyiségben publikált anyagra, az adatbázisokhoz való számítógépes hozzáférésre és a kutatási eszközökre, addig teljesen otthonosan mozogna a kémiai információt elsődlegesen terjesztő folyóiratok között. Tény, hogy a kémiai folyóiratok nagyon keveset változtak ebben a században. Az alkalmankénti szines grafikákat kivéve bármely kémiai folyóirat valamely száma nagyon hasonlóan néz ki mint egy 1900-as folyóirat. Figyelembe véve a század jelentős kommunikációs felfedezéseit, mint például a film, a rádió, a televizió, a számítógépes grafika, a digitalizált hang, a digitalizált kép, és igy tovább.., a kémiai kommunikáció statikus volta meglepő.

Döbbenetes mennyiségü az a kémiai információ amelyet nem tartalmaznak a hagyományos közlemények. Például az NMR színképet gyakran kémiai eltolódásra és multiplett szerkezetre, az IR színképet abszorpciós maximumra egyszerüsítik le. A legjobb esetben esetleg szerepel a színkép a cikkben, de természetesen nem digitalizált formában. Röntgen szerkezeti információhoz csak úgy juthat valaki, ha hozzáfér a Cambridge-i Krisztalográfiai Adatbázishoz egy cél orientált számítógép programon keresztül. Dinamikus adat, mint például animáció, természetesen nem szerepel a publikációban.

Az Internet megjelenésével, tömeges méretü elterjedésével és üzleti alapokra helyezésével ideális lehetőséget kaptunk ennek a helyzetnek a megváltoztatására. Az Internet nagyszerü lehetőséget nyújt a kémiai információk publikálására. Ebben a cikkben megnevezünk egy sor olyan új lehetőséget az Internet technológián belül, amelyek közvetlenül befolyásolják a kémikusok jelenlegi és remélhetőleg a távoli jövőbeli kommunikációs lehetőségeit. A következő fejezetek négy olyan technológiát mutatnak be amelyeket direkt a kémikusoknak szántak, többé kevésbé a kifejlesztésük sorrendjében.

Ezek
(1) MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions),
(2) VMRL ( virtual reality markup language),
(3) Java és
(4) Kémiai témákra kifejlesztett programnyelv.
Az 5. fejezetben a Kémiai Internet szabványokat tárgyaljuk meg.
Végül az (6) Elektronikus Konferencia és Folyóiratok cimü fejezetben megvizsgáljuk hogyan lehet ezeket a technológiákat beilleszteni speciális alkalmazásokba.

Célunk az, hogy bemutassuk ezeket a témákat és feltárjuk hogyan hasznosíthatók ezek kémikusok számára.

Feltételezzük, hogy az olvasó ismeri valamilyen szinten a World-Wide Web-et, beleértve a HTML (Hypertext Markup Language) alapszintü ismeretét, a client-server architektura fogalmát és a web browser használatát. A tanuláshoz egy sereg nagyszerü forrás áll rendelkezésre a web-en kiegészítve a rengeteg ilyen témájú könyvet, beleértve a mi tájékoztatonkat is [1]. A legjobb, amit tanácsolhatunk az hogy játszunk a web-el, kövessük az érdekes kapcsolatokat, és így haladva tanuljunk.

Folytatás